Ortodoncja

Stomatologia Bielsko-Biała - ortodoncja

Leczenie ortodontyczne umożliwia przesuwanie zębów pokrzywionych lub ustawionych w niewłaściwej pozycji. Dzięki korygowaniu wad okluzji leczenie ortodontyczne pomaga w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. Najlepszy wiek na takie leczenie to okres między 10 a 14 rokiem życia. Jednak leczenie przy pomocy aparatów stałych jest możliwe w każdym wieku. W ostatnim okresie coraz więcej pacjentów dorosłych decyduje się na stosowanie stałych aparatów ortodontycznych. Dla uzyskania najlepszych rezultatów leczenia warto dbać o prawidłową higienę jamy ustnej.

APARATY RUCHOME

Stosowane przede wszystkim u młodszych pacjentów: do samodzielnego zakładania i zdejmowania. Przy dobrej współpracy pacjenta umożliwiają osiągnięcie bardzo dobrych wyników leczenia.
Wykonywane są w różnych modyfikacjach w zależności od leczonej wady zgryzu.

APARATY PRZEZROCZYSTE – CLEAR ALIGNER

Clear Aligner jest innowacyjną i nowoczesną metodą koregowania wad zgryzu przy pomocy przezroczystych nakładek. Jest szczególnie polecana w leczeniu pacjentów dorosłych. Leczenie jest bezbolesne, nieinwazyjne i dobrze tolerowane przez pacjentów. Leczeniem mogą być objęci pacjenci, którzy ze względów estetycznych nie zdecydowali się na aparaty stałe. Nakładkami Clear Aligner można leczyć wiele wad zgryzu np: silne stłoczenie zębów, głęboki zgryz, diastemę, zgryz krzyżowy i inne. Efektywność leczenia jest uzależniona przede wszystkim od regularności użytkowania nakładek. Podczas noszenia nkładek Clear Aligner możesz się śmiać i rozmawiać bez żadnych przeszkód. Wykonane są z bikompatybilnego materiału, który nie wywołuje uczuleń podczas noszenia. Nakładki są całkowicie przezroczyste, a przez to niewidoczne. Nakładki zapewniają bardzo dobry komfort. Powierzchnia jest gładka, bez drutów i klamer. Czyszczenie nakładek odbywa się za pomocą szczoteczki i pasty do zębów. Nakładki można w każdej chwili wyjąć i z powrotem włożyć-łatwo i szybko-na przykład do jedzenia czy czyszczenia. Leczenie z zastosowaniem nakładek prowadzi do skorygowania zgryzu w krótkim czasie (6 miesięcy). Przebieg leczenia: -Konsultacja z lekarzem(ocena możliwości zastosowania nakładek, przebieg i czas leczenia oraz przewidywane koszty) -Wykonanie szyn (pobranie wycisku szczęki i żuchwy oraz oddanie pacjentowi gotowych do używania nakładek) -Leczenie (wizyty w gabinecie powinny odbywać się co 3-4 tygodnie, podczas wizyty pacjent otrzymuje 3 szyny o różnych grubościach, które należy nosić kolejno każdą przez okres jednego tygodnia. Podczas następnej wizyty pobierane są wyciski do wykonania nowego kompletu szyn) -Stabilizacja po leczeniu (Okres retencji zależny jest od nasilenia wady, trwa zazwyczaj dwukrotnie dłużej niż okres leczenia)

APARATY STAŁE

Składają się z różnego rodzaju zaczepów (zamków, pierścieni) przymocowanych na stałe do powierzchni zębów.
W zależności od potrzeb leczniczych i preferencji pacjentów polecamy następujące rodzaje zamków:
-metalowe
-kosmetyczne, które są prawie niewidoczne (kompozytowe, ceramiczne, etc.)
-aparaty zakładane od wewnętrznej powierzchni zębów (tzw. lingwalne)

APARATY RETENCYJNE

- utrzymujące wynik leczenia

Efekty leczenia (przed i po):