Protetyka

protetyka

W razie konieczności odbudowy brakującego uzębienia proponujemy Państwu szeroki zakres usług z zakresu protetyki stomatologicznej. Zapewniamy zarówno rozwiązania klasyczne, jak korony oraz mosty oparte na stopach metalu, złota czy tytanu a następnie licowane porcelaną oraz rozwiązania wysoce estetyczne, czyli uzupełnienia pełnocreamiczne czy też cyrkonowe.

Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (nie dające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych). Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (na podbudowie metalowej), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. uzupełnienia ceramiczne – korony i mosty (porcelana na podbudowie metalowej lub bezmetalowej – bardziej estetyczne).

Licówki

Licówki porcelanowe są to cieniutkie listki porcelany, przyklejone specjalnym klejem do wcześniej przygotowanej przedniej części zęba. Dają bardzo dobry efekt kosmetyczny. Z ich pomocą można odbudować ponad połowę uszkodzonego zęba. Niestety, duże wypełnienia od strony podniebiennej uniemożliwiają wykonanie licówek, bowiem po zebraniu przednich warstw zęba praktycznie nie ma ich już do czego przykleić.

Korony protetyczne

Na bardziej zniszczone zęby wykonuje się korony (pokrywają cały ząb). Najlepszym, najtrwalszym i najbardziej obojętnym dla jamy ustnej materiałem jest porcelana. Zwykle napala się porcelanę na wewnętrzną strukturę (podbudowę), wykonaną ze stopów srebro-pallad, stopów złota z platyną lub tytanu. Jednakże, z uwagi na walory kosmetyczne, coraz częściej wykonuje się korony pełnoceramiczne (nie zawierające metalu). W tym przypadku podbudowa wykonana jest z cerconu, zapewniającego doskonałą estetykę i trwałość prac i będącego jednocześnie przyjaznym dla organizmu człowieka. Dotychczas nie odnotowano reakcji alergicznej na cercon smart ceramics.

Wkłady koronowo – korzeniowe

Jeżeli ząb na który będziemy nakładać koronę jest zniszczony, należy go wzmocnić wkładem koronowo – korzeniowym. Wkład może być wykonany ze stopów metali, które w wyniku utlenienia mogą powodować szare przebarwienia na dziąśle, lub z włókna szklanego, nie wykazującego tego typu powikłań.

Mosty

Powyższe metody dotyczą sytuacji, gdy mamy do czynienia z pełnym łukiem zębowym. Przy brakach zębów można wykonać tzw. mosty składające się z kilku złączonych koron uzupełniających braki. Wykonanie mostu wymaga niestety oszlifowania zębów sąsiadujących z luką.

Wkłady koronowe porcelanowe

W dużych ubytkach, także w bocznych zębach leczonych kanałowo można zamiast plomby zastosować wkłady koronowe tzw. inlay. I w tym przypadku najlepiej sprawdza się porcelana. Metoda pośrednia użyta do modelowania ubytku w laboratorium, pozwala na prawie idealne odtworzenie anatomicznego kształtu zęba oraz jego punktów stycznych. Wkłady łączy się specjalnymi klejami z tkanką zęba, co zapewnia szczelność i zmniejsza możliwość powstania wtórnej próchnicy w tym samym zębie.